عادات خريد و مصرف  

فرهنگ خريد و مصرف مردم اين کشور، ترکيبي از فرهنگ سنتي و فرهنگ غربي است. جمهوري آذربايجان یکی از خوش آب و هواترين کشورهای منطقه قفقاز است و به دليل وجود مكان‌هاي ديدني فراوان، گردشگران زيادي از كشورهاي مختلف جهان به اين کشور سفر مي‌كنند. در اين كشور تنوع غذايي فراواني وجود دارد و گونه‌هاي متنوع غذا براي گردشگران پخت و پز مي‌شود. هتل‌هاي لوكس، رستوران‌هاي محلي و مراكز تجاري متعددي وجود دارد و در بسياري از رستوران‌هاي محلي صداي سازهاي محلي هم به گوش مي‌رسد.رسد. در جمهوري آذربايجان، افزون بر محصولات و صنايع دستي داخلي، كالاهاي گوناگون از سرتاسر جهان وجود دارد. در اين كشور جشنواره‌ي هنری نیز برگزار مي‌شود. در جمهوري آذربايجان غذاهايي با پيشينه‌ي بيش از هزار سال وجود دارد که هنوز به همان شيوه‌ي اوليه پخت مي‌شود. تنوع غذايي در اين كشور فراوان است و انواع غذاهاي محلي و دريايي و غذاهاي بسياري از ديگر كشورهاي جهان از جمله ايران، ديده مي‌شود.
تنوع كالاها در طول چند ساله گذشته رشد چشمگیری یافته و با توجه به بهای مناسب آنها، باكو را مبدل به مقصدی مناسب برای خرید نموده‌اند. البته بسیاری از كالاها از تركیه وارد می‌شوند. اما فرش و گلیم، اشیای عتیقه، ظروف كریستال و عروسك‌های روسی محبوب‌ترین كالاها نزد خریداران هستند.
فروشگاه‌ها و مراكز خرید در سطح شهر باكو پراكنده‌اند. در نزدیكی میدان فواره می‌توان تراكم فروشگاه‌های فرش، لوازم الكتریكی و عروسك‌های سنتی را شاهد بود. یکی از مهمترین بازارهای شهر باکو، بازار ایرپورت در نزدیکی فرودگاه حیدر علیاف باکو است. بازار‌های روباز و دكه‌های خیابانی بسیاری نیز در باكو وجود دارند. شهر كهن باكو مملو از فروشگاه‌های سوغاتی، عتیقه و صنایع دستی است. بیشتر فروشگاه‌ها دلار آمریكا را نیز می‌پذیرند و تا ساعت هشت شب باز هستند.

  Print    

 

 Back