بخش خدمات  

 

بخش خدمات با 33.7 درصد، دومین بخش اقتصاد جمهوري آذربايجان در سال 2009 میلادی را تشکيل مي‌دهد. 49.6 درصد نيروي كار جمهوري آذربايجان در بخش خدمات مشغول به كار هستند.
خدمات مالي، بانكي، بيمه، پست، درماني، رفاهي، و خدمات گردشگري از مهم‌ترين بخش‌هاي خدماتي ارايه شده در اين كشور است. جمهوري آذربايجان از آب و هوا و مناطق طبیعی مناسبی برخوردار است كه به لحاظ داشتن سواحل زيبا در کنار دریای خزر، گردشگران زیادی را از کشورهای مختلف جهان جذب می‌کند. در ميان ‌صنايع‌ اين‌ كشور صنعت‌ گردشگري پيشرفت‌ درخشاني داشته، به طوري‌كه‌ مي‌تواند‌ براي‌ ديگر كشورهاي‌ منطقه يك‌ الگوی موفق‌ باشد.
صنعت گردشگري سالانه درآمد بسياري را نصيب اين کشور مي‌کند. بخش‌ گردشگری با رونق‌ روزافزوني‌ فعاليت‌ خود را توسعه‌ مي‌دهد. برنامه‌های توسعه صنعت گردشگري دولت آذربایجان به اندازه‌ای روشن و سریع اجرا می‌شوند که تقریباً تمام ناظران داخلي و بين‌المللي مطمئن به مشاهده نتایج مثبت در کمترین زمان ممکن هستند.
بيشتر گردشگران و جهانگردان از کشورهای اروپایی و کشورهای منطقه خاورمیانه از جمله ایران به جمهوري آذربايجان سفر می‌کنند. پشتيباني دولت از اين صنعت، باعث رشد چشمگير صنعت گردشگري و افزايش کيفيت خدمات گردشگري در چند سال اخير شده است.


 

 

 

  Print    

 

 Back